DEVEYİ YARDAN UCURAN BİR TUTAM OTTUR./atasözü/açıklama

2011-01-13 15:48:00

Tamah, açgözlülük insanı küçük çıkarlar peşinde koşturur; onu tehlikelere iter, felâketlerle karşı karşıya bırakır ve zarar görmesine yol açar.

Öyle insanlar var ki, gözünü mal, mülk, şan, şöhret gibi bir sürü hırs bürümüştür. Bilmez ki, insanı açgözlülük küçük çıkarlar peşinde koşturur; onu tehlikelere iterek felâketlerle karşı karşıya bırakır ve zarar görmesine yol açar.       

İlkeleri ve ahlaki değerleri olan insanlar kendi onurlarını düşünerek hareket ederler, ‘iyi ve vicdanlı bir insandır.’ denmesi için yaşarlar.Diğerleri ise çok küçük ve basit isteklerinin yerine gelmesi için başkalarına boyun eğer yanlış insanlara yönlenir ve onlara el pençe dururlar.

Hayatta doğru olan değerleri hiçe sayarak hareket ederken başlarına gelebilecek belalara bulaşabilirler.

Örnek vermek gerekirse rüşvet alarak iş yapan memurlar; az veya çok paraları alarak başkalarının doğru olmayan işlerini takip ederler, bunun suç olduğunu bile bile devam ettiklerinde yakalandıkları anda yasal soruşturma ile yıllarca hapiste yatabilirler.

İnsan doğru ve adil olduğu sürece uçuruma sürüklenmez.Her zaman ilkeli ve ahlaklı hareket etmek kaliteli ve kalifiye olmanın simgesidir.

 

 

 

1278
0
0
Yorum Yaz